четверг, 2 июня 2011 г.

Історія логіки


Хоча багато культур виробили складні системи міркування, логіка як експліцитний аналіз методів міркування отримала ґрунтовний розвиток спочатку тільки в трьох традиціях: в китайській, індійській та грецькій. Хоча точні дати не надто достовірні (особливо у разі Індії), швидше за все, логіка виникла в усіх трьох культурах в IV столітті до н. є. Сучасна логіка, розроблена формально витончено, відбувається в кінцевому рахунку з грецької традиції (арістотелівської логіки), яка, однак, була сприйнята не безпосередньо, а за посередництва і коментаторської діяльності арабо-мусульманських філософів і середньовічних європейських логіків. Можна виділити наступні історичні та регіональні форми логіки (наведено також їхні імена, що існували історично, і прийняті в літературі з історії формальної логіки):
-  Старокитайська логіка
-  Індійська логіка
-  Європейська та близькосхідна логіка: традиційна логіка (у широкому сенсі)
-  Антична і ранньосередньовічна логіка: діалектика
-  Середньовічна логіка
-  Арабська і єврейська середньовічна логіка
Східнохристиянської     (візантійська,     грузинська,      вірменська) середньовічна логіка
-    Західноєвропейська середньовічна логіка: схоластична логіка,
діалектика
-  Логіка європейського Відродження; діалектика
-  Логіка Нового часу: традиційна логіка (у вузькому сенсі), формальна логіка
Сучасна логіка (загальносвітова, з другої половини XIX століття):
математична логіка, символічна логіка, логістика (останнє - як правило,
в західній літературі).                                  %
Логіка у своєму розвитку пройшла три пороги:
- поріг формалізації міркувань (у всіх трьох традиціях)
-    введення умовних (символічних, буквених і числових) позначень (тільки європейська традиційна логіка)
-    наукова революція, з якої почалася сучасна логіка, - математизація (внесення в логіку математичних методів).
Логіка в Стародавньому Китаї
Логіка в Китаї з'явилася в період появи великої кількості шкіл, конкуренції   та   дискусій   між   ними.   Сучасник   Конфуція   Мо-цзи науки у Стародавній Греції були Парменід, Зенон Елейський, Сократ і Платон. Аристотель же вперше систематизував доступні знання про логіку, обгрунтував форми і правила логічного мислення. Його цикл творів «Органон» складається з шести робіт, присвячених логіці: «Категорії», «Про тлумачення», «Топіка», «Перша аналітика» та «Друга аналітика», «софістичні спростування».
Після   Аристотеля   у   Давній   Греції  логіка   також   розроблялася представниками школи стоїків. Великий внесок у розвиток цієї науки внесли   оратор   Цицерон   і   давньоримський   теоретик   ораторського мистецтва Квінтіліан. Логіка в Середньовіччі
У міру наближення до Середнім століттям логіка одержувала більш широке поширення. її почали розробляти арабомовні дослідники, наприклад, Аль-Фарабі (бл. 870-950 рр..). Середньовічна логіка називається схоластичної, а її розквіт в XIV столітті пов'язують з іменами вчених Вільяма Оккама, Альберта Саксонського і Уолтера Берлі. Логіка в епоху Відродження й у Новий час
Цей історичний період в логіці відзначається появою безлічі вкрай значущих для науки публікацій.
Френсіс Бекон у 1620 році опубліковує свій «Новий органон», що містить основи індуктивних методів, удосконалених пізніше Джоном Стюартом Міллем і дістали назву методів встановлення причинних зв'язків між явищами Бекона-Мілля. Суть індукції (Узагальнення) в тому, що знання потрібно зводити в принципи. Також необхідно шукати причину своїх помилок.
У   1662   році   в   Парижі   видано   підручник   «Логіка   Пор-Рояля», авторами якого є П. Ніколь і А. Арно, які створили логічне вчення на основі методологічних принципів Рене Декарта. 
Сучасна логіка
У кінці XIX - початку XX століть були закладені основи т. н.
математичної, чи символічної, логіки. її суть полягає в тому, що для
виявлення истинностного значення виразів природної мови можна
застосовувати математичні методи. Саме використання символічної
логіки відрізняє сучасну логічну науку від традиційної.
                             
Величезний внесок у розвиток символічної логіки внесли такі вчені, як Дж. Буль, О. де Морган, Г. Фреге, Ч. Пірс та ін У XX столітті математична логіка оформилася в якості самостійної дисципліни в рамках логічної науки.


Мої цікаві задачі

Мавпочка сиділа на дереві і випадково стала свідком гри богів в шахи. Спостерігаючи, вона й сама навчилась чудово грати. Одного разу люди дізнались про гру небожителів і пішли подивитися. Але ті, побачивши їх, зникли. Тут мавпочка вилізла з-за гіллячок і похвасталась своїм вмінням. І дійсно, вона обіграла усіх. Її привели до царя, він скликав найсильніших шахістів. Але вона легко перемогла і в них. Тоді цар випустив із в"язниці одного із найсильніших гравців і обіцяв, що подарує йому свободу якщо той виграє у мавпи.В"язень три рази підряд обіграв тваринку. Як йому це вдалося? 


 Бур'яни
    Хазяїн  сидить на березі ставка, що заростає бур'янами. Щодня число бур'янів подвоюється. Він збирається розпочати розчищення, як тільки заросте половина ставка. Через місяць половина ставка виявилася зарослою.
 Скільки днів у нього залишається на розчищення? 

                                                   Мимка Дарія, 10-Б клас




Комментариев нет:

Отправить комментарий